Skip to content

5 Comments

  1. ChadB
    August 29, 2011 @ 6:11 pm

    **** To beerbaron ****

    $30 for a 4 pack isn’t that bad. First, this is 18% beer, so you don’t need to drink a lot to feel a buzz. However, we drink this stuff for the flavor. Anyways, at 18%, it is FOUR times stronger than that bud light you like so much. So really, this is a 16 pack, as far as the power to get you drunk goes. That is 30/16=$1.88 each serving. That is really really cheap for good beer. To put that in perspective, for the amount of alcohol you get, this is approximately equivalent to a bottle of liquor that costs $37. If this 120 minute tastes as good as it’s supposed to (and it really does), then it would be more delicious than any liquor you could get for $37. Plus, if you went out to a bar or a baseball game or something, you could be paying almost $30 for 4 junky beers anyways.

    In summary, I’d rather have a single bottle of 120 minute, than a whole 6 pack of whatever kind of beer you drink. Just HALF a bottle of this would make a very nice after dinner drink. A whole bottle, would get you in the mood to party.

    Reply

  2. Martin
    August 3, 2011 @ 5:52 pm

    I’ve been waiting on this for a while now…sad to hear it wont be coming to Texas 🙁

    Reply

  3. beerenthusiasts
    June 27, 2011 @ 8:44 am

    **** To beerbaron ****

    Go buy some budlight if you don’t want to pay for good beer. It amazes me how ignorant some people are.

    Reply

  4. beerbaron
    June 16, 2011 @ 8:54 pm

    $30 for a 4 pack!! Are you kidding me? I’m amazed that beer enthusiasts will pay outrageous prices for beer and support the high costs.

    Reply

  5. nathan n
    June 15, 2011 @ 10:50 am

    I am super bummed that Texas is not on the list. Probably the first time i am upset with Texas. I had a bottle of 120 last saturday and i could not believe what i was drinking. Amazing!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.